Kursy naukowe

BEST to nie tylko BEST lokalny, ale także międzynarodowy. Jednymi z największych projektów realizowanych na szczeblu międzynarodowym są kursy naukowe organizowane przez każdą grupę lokalną BEST-u!
 

Kursy naukowe odbywają się w czterech różnych sezonach: wiosna, lato, jesień oraz zima. Są one organizowane przez studentów dla studentów. Długość każdego kursu waha się od od jednego do dwóch tygodni, łącząc ze sobą zarówno część akademicką, jak i integracyjną oraz kulturową. Dzięki kursom studenci, w tym także studenci Akademii Górniczo-Hutniczej, mogą rozwijać swoje zainteresowania, podszkolić swoje zdolności z języka angielskiego oraz doświadczyć różnorodności kultur z którymi się stykają podczas kursu.

4 sezony

maksymalnie
33 euro

7 - 14 dni

FAQ

 • 1. Kto może aplikować na Kursy BEST-u?
  Aplikować może każdy student uczelni technicznej, przy której działa Lokalna Grupa BEST. W przypadku Krakowa warunek ten spełnia każdy student Akademii Górniczo – Hutniczej z ważną legitymacją studencką w trakcie trwania Kursu. Ponadto wymagana jest znajomość języka angielskiego w stopniu co najmniej komunikatywnym.
 • 2. Gdzie znajdę listę Kursów na które mogę aplikować?
  Kompletna lista Kursów danego sezonu dostępna jest na tej stronie WWW.
 • 3. Kiedy można aplikować na Kursy?
  Rekrutacja na kursy odbywa się cztery razy w roku (Kursy wiosenne, letnie, jesienne, zimowe). Dokładne terminy rekrutacji podane są na tej stronie.
 • 4. Jak przebiega procedura wyboru uczestników?

  Uczestnicy Kursów są wybierani przez członków danej grupy lokalnej BEST-u (a więc tak samo jak my – studentów) spośród wszystkich, którzy aplikowali. Sposób oraz kryteria wyboru uczestników są różne w zależności od grupy lokalnej. Głównymi kryteriami jest dobór uczestników z różnych obszarów Europy, Twój list motywacyjny (dostają ich naprawdę dużo, więc bądź kreatywny!), a przypadku BEST Learning Events często wymagane jest także wcześniejsze posiadanie wiedzy z zakresu tematyki Kursu (w takim przypadku informacja ta podana jest w opisie Kursu). Organizatorzy starają się również o wybór równej liczby uczestników obu płci.


  Organizatorzy starają się również o wybór równej liczby uczestników obu płci. Jeśli nie wiesz jak napisać swój list motywacyjny, porady i wskazówki na ten temat znajdziesz tutaj.
 • 5. Na ile Kursów mogę aplikować w jednym sezonie?
  W jednym sezonie można aplikować na maksymalnie 3 Kursy Naukowe i zostać zaakceptowanym na maksymalnie 1.
 • 6. Jakie są koszty uczestnictwa w Kursie?
  Opłata za każdy Kurs, zwana fee, jest podana na tej stronie. Studenci z Polski nie płacą całości fee, a jedynie jego część (obecnie jest to 60% kwoty, aktualny podział krajów można sprawdzić tutaj). Maksymalna opłata dla studentów z Polski wynosi 50 euro. Fee pokrywa koszty zakwaterowania i wyżywienia. Transport na miejsce Kursu każdy uczestnik organizuje we własnym zakresie.
 • 7. Dlaczego Kursy są takie tanie?
  Grupa lokalna BEST-u organizująca Kurs stara się pozyskać fundusze współpracując z lokalnym uniwersytetem oraz firmami, które starają się stać bardziej rozpoznawalne wśród europejskich studentów. Podczas Kursu odbywa się prezentacja firm, wykłady prowadzone przez ich przedstawicieli oraz wizyty w siedzibie kompanii.
 • 8. Czy muszę być biegły w tematyce kursu?
  Jeśli znajomość tematu jest wymagana, jest to napisane w opisie Kursu w punkcie “Participation requirements”. Zawsze warto jednak mieć podstawową wiedzę z danego zagadnienia i napisać o tym w liście motywacyjnym, aby organizatorzy wiedzieli, że jesteś zainteresowany tematem Kursu.
 • 9. Jakie są szanse bycia zaakceptowanym na dany Kurs?
  Zależnie od tematu i miejsca Kursu, ilość aplikacji jest różna. Aktualne statystyki aplikacji na dany sezon możecie sprawdzić tutaj. Na kursy, które cieszą się największym zainteresowaniem, najtrudniej będzie się dostać. Wszystko jednak zależy od Twojego listu motywacyjnego. Bądź kreatywny i przekonaj organizatorów, że to właśnie Ciebie potrzebują na swoim kursie!
 • 10. Ile razy można być uczestnikiem Kursu Naukowego?
  Podczas swoich studiów możesz zostać uczestnikiem Kursu Naukowego maksymalnie 3 razy.
 • 11. Ilu studentów bierze udział w Kursach?
  W każdym Kursie bierze udział ponad 20 uczestników z całej Europy.
 • 12. Nie mówię w języku angielskim, czy mogę aplikować na Kurs?
  Jako że uczestnicy pochodzą z różnych krajów, a wykłady i warsztaty są prowadzone po angielsku, znajomość języka angielskiego jest wymagana.
 • 13. Wysłałem już swoją aplikację. Czy mogę ją edytować?

  Możesz edytować swoją aplikację do momentu zakończenia przesyłania zgłoszeń. Z upłynięciem czasu na aplikacje nie możesz wprowadzić już żadnych zmian, ale dalej masz do niej dostęp.

 • 14. Kiedy dowiem się o byciu zaakceptowanym na udział w Kursie?

  Na pewno otrzymasz maila z informacją od naszego obecnego Koordynatora ds. Kursów. Możesz również śledzić swoje konto na best.eu.org.

 • 15. Jestem na Waiting List - co to znaczy?

  Oznacza to, że nadal masz szansę pojechać na Kurs. W momencie rezygnacji któregoś z zakwalifikowanych uczestników Kursu zajmujesz jego miejsce.

 • 16. Po co pobieramy depozyt i kiedy jest on zwracany?

  Depozyt jest zabezpieczeniem dla organizatorów w razie Twojej rezygnacji z Kursu, bądź ewentualnych zniszczeń z Twojej winy. Jeśli nie doszło do żadnej z wymienionych rzeczy, depozyt jest Ci zwracany po wypełnieniu ewaluacji online po odbytym Kursie.

 • 17. Czym różni się depozyt od fee?

  Depozyt jest zabezpieczeniem dla organizatorów w razie Twojej rezygnacji z Kursu, bądź ewentualnych zniszczeń z Twojej winy. Jeśli nie doszło do żadnej z wymienionych rzeczy, depozyt jest Ci zwracany po wypełnieniu ewaluacji online po odbytym Kursie.

 • 18. Co się dzieje w przypadku rezygnacji z kursu?

  W przypadku rezygnacji musisz jak najszybciej poinformować o tym naszego Koordynatora ds. Kursów oraz organizatora Kursu. Depozyt nie zostanie Ci zwrócony, a Kurs zostanie zaliczony jako jeden z trzech, na które możesz pojechać w czasie studiów.

 • 19. Co w przypadku, kiedy wymagana jest wiza?

  W tym wypadku powinieneś skontaktować się z organizatorem Kursu, na jaki się zakwalifikowałeś i poinformować go o potrzebie posiadania wizy.

 • 20. Jak aktywować swoje konto?

  W celu aktywowania konta skontaktuj się z obecnym Koordynatorem ds. Kursów, do którego kontakt znajdziesz na dole tej strony.

 • 21. Jakich formalności powinno się dokonać przed wyjazdem?

  Wpłata depozytu, znalezienie sobie transportu (pamiętaj o odprawie online oraz wydrukowaniu biletu jeśli korzystasz z tanich linii lotniczych), zebranie potrzebnych dokumentów. W zależności od kraju: paszport, wiza, dowód osobisty, międzynarodowa legitymacja studencka ISIC (głównie dla zniżek).

 • 22. Co wziąć ze sobą na kurs?
  Każdy Kurs posiada swoją stronę WWW ze wszystkimi informacjami przydatnymi dla uczestników. Często też organizatorzy wysyłają maila z listą wymaganych rzeczy.

  My radzimy zabrać ze sobą dodatkowo: wydrukowane bilety, paszport i/lub dowód osobisty, ubezpieczenie (jeśli jest wymagane), legitymację studencką (często przydatna może być legitymacja ISIC, więcej informacji tutaj, śpiwór (jeśli jest wymagany), ręcznik, ciepła bluza i/lub płaszcz przeciwdeszczowy (w zależności od kraju), aparat, okulary, krem do opalania, jedzenie i napitki tradycyjne dla naszego kraju (na International Evening).