EBEC

EBEC

European BEST Engineering Competition (EBEC) jest flagowym projektem Board of European Students of Technology. Jest to największy konkurs inżynierski w Europie a jego celem jest wyłonienie studentów posiadających wszechstronną wiedzę inżynierską oraz praktyczne umiejętności z zakresu nauk technicznych.

Rywalizacja składa się z trzech etapów. Pierwszym z nich jest Etap Lokalny, który składaja się z Testu Eliminacyjnego, gdzie sprawdzana jest ogólna wiedza inżynierska uczestników i ich umiejętność logicznego myślenia oraz Finału Lokalnego, gdzie wyłonione podczas testu drużyny mierzą się w konkurencjach Team Design i Case Study. Kolejnym etapem jest Finał Ogólnopolski, gdzie rywalizują ze sobą zwycięzcy Finałów Lokalnych. Zwieńczeniem konkursu jest Finał Europejski gdzie spotykają się najbardziej utalentowani inżynierowie z ponad 90 miast całej Europy.
Konkurs rozgrywany jest w dwóch kategoriach: Team Design i Case Study. Team Design to gratka dla wszystkich budowniczych - zadanie opiera się na stworzeniu pomysłowej i efektywnej konstrukcji, używając prostych materiałów jak listewki, sznurki czy plastikowe sztućce. Case Study bardziej spodoba się tym, którzy od młotka wolą pióro - konkurencja stawia przed uczestnikami teoretyczny problem, którego rozwiązanie muszą zaprojektować i przedstawić. Pomysły w każdej z konkurencji są oceniane przez Jury, którego skład uświetnia grono akademickie Akademii Górniczo-Hutniczej oraz przedstawiciele partnerów konkursu.